Відкритий урок " Home is the best place"

 

Тема.  Home is the best place.

Мета уроку:

навчальна:

-         активізувати у мовленні вивчену лексику з теми;

-         закріпити граматичний матеріал, вживання виразів there is / there are;

-         повторити прийменники місця;

-         навчити описувати помешкання;

-         формувати навички аудіювання

 

освітня:

-         формувати поняття молодших школярів про дизайн приміщення;

-         розширювати філологічний кругозір

 

розвиваюча:

-         розвивати мовленнєві навички учнів;

-         розвивати навички читання та роботи з текстом;

-         вміння працювати в парах та мікрогрупах;

-         розвивати пам'ять, мислення та увагу

 

виховна:

-         виховувати любов до власної оселі;

-         виховувати взаємоповагу та почуття відповідальності;

-         підтримувати стійкий інтерес до вивчення англійської мови.

 

Тип уроку: удосконалення лексико-граматичних знань.

Обладнання: планшет, малюнки – предмети меблів,малюнок будинку, картки з текстом,різнокольорові сонечка,сигнальні картки, фрагмент мультфільму « Смішарики. Рояль», повітряні кульки з словами, шифр для гри.

 

 

                                           Хід уроку.

I.                  Організаційна частина.

 

1.     Привітання.

 

-         Good morning, children! I’m glad to see you. How are you today? We have guests at our lesson, so say “ Hello” to them.

 

2.     Оголошення теми та мети уроку.

 

-         The topic of our lesson is “ Home is the best place”. Today you will work in two groups. We’ll do a lot of different and interesting tasks. I hope you’ll like our lesson.

 

3.     Прогнозування очікуваних результатів.

 

-         By the end of the lesson you will be able to make a short design project and describe the room using there is / there are and the prepositions of place.

 

II.               Основна частина.

 

1.     Фонетична зарядка.

 

-         Look at the blackboard. Repeat after me, please.

                            Spring is green

                            Summer is bright     

                             Autumn is yellow

                             Winter is white.

-         Let’s compose our own poem. Look. What is this? ( Показую предмети меблів:  the armchair, the lamp, the window, the carpet. )

-         Repeat after me:

                                 The armchair is green

                                  The carpet is bright

                                   The lamp is yellow

                                   The window is white

-         You can try to compose your own poem at home.

 

2.     Лексична зарядка.

-         Finish the sentences:

We cook in the … ( kitchen)

We sleep in the … ( bedroom)

We wash in the …( bathroom)

We watch TV in the …( living room)

We take our coats and hats in the …( hall)

 

3.     Уведення в іншомовну атмосферу.

Гра “ Crosses and Nougts”

 

      chair

Living

Room

 

  wardrobe

 

       key

 

  mirror

 

    carpet

 

      house

 

   kitchen

 

     bed

 

1.     A place where we can live.

2.     A thing on which we sit.

3.     A thing on which we sleep.

4.     A thing that we can see our faces in.

5.     A thing we can lock the door with.

6.     A thing where we keep our clothes.

7.     A room where we can cook.

8.     A thing which is usually on the floor.

9.     A room where we watch TV.

 

4.     Аудіювання.

 

-         Now listen to the description of the rooms. Guess what room is this?

a)     This room is small. You can wash your face and hands, take a shower there.

b)    It is the biggest room in the house. A TV set, sofa, armchairs are usually there.

c)     We cook a lot of tasty dishes there. There is usually a cooker, a fridge.

d)    It is not a very big room. There is a bed, a wardrobe in this room. We have a rest there.

 

-         Children, you have a small paper houses on the desks. Now work in pairs . write the names of the rooms.

-         Let’s mark the rooms in this big house. Go to the blackboard and glue the names of the rooms. ( Учні по одному підходять до дошки і приклеюють назви кімнат на малюнок будинку)

 

5.     Письмо.

 

-         Now children, you have pictures of the rooms with things you can find in this rooms. But be attentive some things you cannot find in these rooms.

-         Make up the sentences with there is / there are. ( Пригадуємо ,коли вживається there is / there are). One group makes positive sentences other –negative.

-         Open you copybooks and write some sentences into your copybooks. ( Учні з груп виходять до дошки і пишуть).

 

Фізкультхвилинка.

 

Look at the window

Look at the door

Look at the ceiling

Look at the floor.

 

6.     Робота з текстом.

 

-         Children, we have unusual text. Try to read it.

 

 

Susan lives in Newcastle. It’s a big city in England. Sue lives in a flat . There are

three rooms in her flat. In the moor-gnivil there are two comfortable ____ ___ .

And there is a afos between them. There is also a ___ ____ in the corner.

Sue and her parents like to sit in the living –room and watch TV or read. Sue’ s room

is small, but nice. There is a deb to sleep on, a chest of drawers for some small

clothes like socks and a elbat with a __ _____ to do homework or paint. Sue has

her books in the _ _______ and her clothes are in the  _____ . Opposite

Sue’s room is her parents’ bedroom, but we won’t look at it. Sue’s mother cooks

in the nehctik . She keeps the food in the ___ __ and does the washing up in

the _ ____. She cooks on the __ ____ .  Sue likes her flat and often says, “There is no place like home”.

 

7.     Гра « Дизайнери».

 

-         Now let’s play a game. You see many balloons with words. These are things which you can find in the living room and kitchen. Your task is : one group finds everything for living room, other – for kitchen. ( Діти відбирають речідля вітальні та кухні , читають і перекладають).

-         Well done. Now you will be designers. You know who are designers? They are people who make our rooms beautiful and cozy.

-         You have a sheet of paper and paper furniture for your rooms: for living room and kitchen. Glue the furniture and designer your own rooms.

( Учні виконують роботу в групах і 2 -3 реченнями описують).

 

8.     Гра “ Catch the fly”.

Учитель віддає команду спіймати муху”.

Teacher.  Catch the fly above your heads!

                 Catch the fly between the desks!

  Catch the fly in front of your face!

  Catch the fly on the book!

   Catch the fly behind your chair!

    Catch the fly in the middle of the desk1

Catch the fly in the corner of the desk!

9.     Робота з фрагментом мультфільму.

 

-         Let’s watch the episode of the cartoon. Be attentive and try to remember what things are in Niusha’s room.

-         Listen the statements and decide if the sentence is true or false. If it is true show me this smile ( смайлик з посмішкою), if false show me his smile ( сумний смайлик)

 

1.     The living room is upstairs. -

2.     There is a vase with flowers in the room. +

3.     There are many pictures on the wall. +

4.     There is a mirror in the room. –

5.     There is a carpet on the floor. +

6.     There is a table and chairs around it. +

7.     The armchair is in the middle of the room.-

8.     There is a kitchen downstairs. +

9.     There is a TV- set in the corner of the room. -

10.  You can see a computer on the table. -   

 

10. Гра « Дешифрувальник».

 

Розшифруйте згідно з кодом і отримаєш англійські прислів’я .

            

1.     East or west home is the best.

 

 

 

2.     There is no place like home.

 

III.           Заключна частина.

 

1.     Рефлексія.

 

You have worked perfectly today. I’m satisfies your work. Let’s see how you felt during a lesson. We have  flowerbeds under our house. They are pink, yellow and green. Put the hearts on the colors you want.

Pink means everything was clear and interesting for me.

Yellow something was not clear enough.

Green means everything was difficult for me.

 

2.      Домашнє завдання.

 

Створити мін - проект кімнати своєї мрії та описати її.

 

3.     Оцінювання та прощання.

 

 







Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Розробка дидактичних матеріалів

Виступ на проблемний семінар

St.Valentine's Party 2023